NAPOK ÉS BOLYGÓK - Kedd

Ahogy a hónapokhoz, úgy a napokhoz is kapcsoltak a régiek egy-egy bolygóprincipiumot. Igy alakult ki a heti sorrend: Nap (vasárnap), Hold (hétfő), Mars (kedd), Merkúr (szerda), Jupiter (csütörtök), Vénusz (péntek), Szaturnusz (szombat).

Hogy tudd, milyen nap van ma, ill. mely napon születtél, kattints ide:

http://www.onlineconversion.com/dayborn.htm




A kedd, a MARS bolygóhoz kapcsolódó nap. Ezt a francia mardi és a spanyol martes elnevezések őrzik. Az angolban a kedd elnevezése a germán hadisten Tyw nevéből alakult ki (Tuesday).




A teremtéstörténetben a harmadik napon született a szárazföld, és rajta az élet csírája: a maghozó füvek és a gyümölcsöt termő fák. A teremtő akarat megjelenése.

A római Mars isten (görög Árész) eredetileg növényi termékenységisten;  ő volt a mezők, erdők, és a tavasz védnöke, nevét a március hónap is őrzi. Szimbolizálja a férfi teremtő princípiumot, azt a fajta őserőt (agresszivitást), amivel a csíra átszakítja a burkát, vagy amivel a rügyek kipattannak.


Magyarországon a hét második napja.
Jelentésének eredete: a hét ketted(ik) napja. A 'kettedik' szóból vált és rövidült az idők folyamán 'kedd'-re.

Azokban az országokban, ahol a hét a vasárnappal kezdődik, a hét harmadik napja a kedd.

Az asztrológiában a keddet a Mars bolygóhoz, illetve az azt megszemélyesítő Mars istenhez (római hadisten, görög megfelelője Arész) kötik.
Ezért a latinban a keddet Mars napjának nevezték el, s ez az elnevezés az újlatin nyelvekben is tovább él:

latin: dies Martis
olasz: martedì
spanyol: martes
francia: mardi
román: marţi
katalán: dimarts

A mai portugál nyelv kedd szava viszont nem a klasszikus, hanem az egyházi latin szóra vezethető vissza, melynek eredeti jelentése harmadik ünnep:

egyházi latin: Tertia Feria
portugál: terça-feira

A germán nyelvekben a kedd a germán hadistenről (óangol: Tiw, skandináv: Týr) kapta nevét. A kedd mai angol elnevezése az óangol Tiwesdæg (szó szerint Tiw napja) szóra nyúlik vissza:

angol: Tuesday
német: Dienstag
holland: dinsdag
svéd: tisdag
norvég (bokmål): tirsdag
dán: tirsdag

Tehát a Tuesday nem a two számnévből származik, ahogy azt esetleg gondolhatnánk. (A napok nevét a németben és az angolban nagy kezdőbetűvel írjuk.)

A szláv nyelvekben a „második” jelentésű számnévről (l. orosz: второй, bolgár: втори) kapta a kedd a nevét, mint a hét második napja:

orosz: вторник
bolgár: вторник
lengyel: wtorek
cseh: úterý
szlovák: utorok
horvát: utorak

Az orosz és a bolgár kivételével azonban a „második” jelentésű számnév idővel más alakot öltött a szláv nyelvekben (pl. lengyel drugi, cseh druhý). Így az orosz és a bolgár kivételével a „második” és a „kedd” szó közötti kapcsolat ma már nem ismerhető fel.

A finnugor nyelvek közül a finnbe a szó a skandináv nyelvekből került át (tiistai).

A japánban a kedd (火曜日 / Kayôbi) jelentése: a tűz napja. A baszk nyelvben jelentése: a hét közepe (Astearte).

A görögöknél a kedd szerencsétlen napnak számít, mivel ezen a napon esett el Konstantinápoly.
A spanyolul beszélő világban is szerencsétlen napnak számít, ahogy egy közmondás is mondja: En martes, ni te cases ni te embarques (Kedden se ne házasodj, se ne szállj hajóba!).
A görögök és a spanyol anyanyelvűek babonás szokása szerint nem a péntek, hanem a kedd a szerencsétlen nap, ha 13-ára esik.
A zsidó hit szerint pedig éppen az ellenkezője igaz, a kedd különösen szerencsés nap, mivel Mózes első könyvében a keddnél kétszer szerepel, hogy „látá Isten, hogy jó” (Károli-féle fordítás).




Energia: kedd az aktivitás napja, alkalmas sportra, mozgásra, de az önérvényesítésre is.
Akik kedden születtek: igazi harcosok, képesek elérni azt, amit szeretnének, mert megvan bennük a kellő elszántság. Hajlamosak azonban önösen és erőszakosan viselkedni.
Aki kedden házasodik: a héber hagyományok szerint a kedd különleges nap, mert ezen a napon Isten kétszer is kinyilatkozza, "jó". Ezen a napon kötött házasságok mozgalmasak és nagyon intenzív érzések hordozói.
Száma: 3
Planétája: Mars
Színe: vörös
Féme: vas
Kristálya: gránát




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése