Sikeres kudarc
Bár időben később volt mint az Apolló-11, de most előreveszem az Apolló-13 küldetését, amely a katasztrófa-képleteket erősíti.
A hat sikeres holdraszállás mellett még egy további repülés volt, amely elérte a Holdat, ám egy majdnem végzetes hiba miatt a leszállás meghiúsult és a repülés minden idők egyik legbravúrosabb mentőakciója lett. Az Apollo–13 a Fra Mauro romkráterhez, a holdi felföldekhez indult, hogy a két előző holdtengeri leszállás után másfajta kőzetmintákhoz is hozzájuthassanak a tudósok.
Érdekes módon itt is az Oroszlán jegyében indult a küldetés, mint a sikeres Apolló-11-nél. Ráadásul a Nap, mint a küldetés jelölője jóindulatú, jó méltóságú, bár hanyatlóházas - és Lilly szerint, ha a dolog jelölője bár jótevő, de hanyatlóházas, akkor jó hatása lecsökken és alig tesz valamit. Ez a Nap egzaltált plusz triplicitás szerinti méltóságú jelölő. Nagy reményekkel, nagy energiával és lelkesedéssel indultak útnak, talán kissé elbizakodottan is, mivel az előtte levő két küldetés teljes sikerrel zárult.
Ám ez a Nap teljes egészében a rosszindulatú Mars uralma alatt van, lásd lentebb. Nagyon sokat mondó szimbólum az is, hogy a robbanás után:
...a megoldást az jelentette, hogy az űrhajósok átköltöznek a holdkompba, amelynek mindenből autonóm forrásai voltak. Az Aquarius lett a mentőcsónak.
Aquarius ugye a Vízöntő jegyét jelenti, amelyben a küldetés jelölője a Nap romlásba kerül (exil).
Az Algol állócsillag
Látszik, hogy Apolló-11 képletétől eltérően itt nem szerencsés állócsillagok kísérték az utat, hanem rögtön az egyik legveszélyesebb, legártóbb csillag kerül előtérbe: a kulmináló Marssal együttálló Algol!
Az Algol egy fehér, változó kettős csillag a Medúza fejét jelképezi a Perseus csillagképben, 5-ös erősségű ragyogó fényességű csillag. A neve arab nyelvekből ered, Al Ghoul, ez volt az eredeti neve, ami rossz szellemet, gonosz szellemet jelent. Akkor gondolható, hogy milyen lesz ez a csillag.
Szaturnusz és Jupiter természetű: balszerencsét, lefejezést. erőszakot, akasztást, áramütés általi halált, tömegek túlkapásait hozza, keserű és erőszakos természetet mutat, mely saját vagy más halálát okozza. Sajnos a legrosszabb csillag az égen. A rosszat, erőszakot, rosszat és pusztulást képviseli.
Ez a legszerencsétlenebb, ezt Frawley mondja róla. Egyébként azon kívül, hogy gonosz szellemet jelent, ez a fej elvesztését is jelenti. Ez lehet szó szerint is, bár azért az ma már ritkaság, Vagyis átvitt értelemben is el lehet veszíteni a fejet, ilyen dolgokra is utalhat.
A "fejetlenség" már a legénység kijelölésénél elkezdődött_
Példátlan bonyodalmak támadtak. Az eredeti tartalék legénység különböző okok miatt nem tűnt alkalmasnak, hogy előlépjen hivatalos legénységgé, ezért új személyzetet keresett Slayton. Ezzel egy időben gyógyult ki betegségéből Amerika első számú űrhajósa, a befolyásos Alan Shepard és repülési státuszát visszanyerve rögtön egy holdutazást követelt magának. Slayton hajlott is rá, hogy odaadja az utat a veterán űrhajósnak, de a döntését a NASA felső vezetése megvétózta mondván, hogy a tapasztalatlannak számító Shepard és két társa számára kevés a hátralevő felkészülési idő. Kompromisszumként az Apollo–11 tartalékait, az Apollo–14 várományosait hozták előre, Jim Lovellt parancsnokként, Ken Mattinglyt parancsnoki modul pilótaként és Fred Haiset holdkomp pilótaként. De még ez sem volt a végleges állapot, mivel a felkészülés végén a tartalékszemélyzet egy tagja kanyarót kapott és ez ellen a holdkomp pilóta ( Ken Mattingly) nem volt immunis, így a fertőzés kockázatát kivédendő inkább lecserélték Jack Swigertre.
Az ironikus az, hogy Ken Mattingly sem akkor, sem soha később nem kapta meg a kanyarót!
Nézzük tovább a negatív jeleket: az első házban egyből ott áll a Leszálló Holdcsomópont. Amely negatív energiákat hordoz és károsítja az ügy kimenetelét.
A startra 1970. április 11-én 19:13:00-kor (UTC) került sor. A rakéta emelkedésekor a második fokozat egyik hajtóműve leállt, de ennek ellenére – a többi négy hajtómű tovább égetésével – sikerült Föld körüli pályára állni.
A támogató személyzet, azaz a küldetés résztvevői a 2.ház jelölte Merkúr (szintén mint az Apolló 11-nél), csak itt hanyatló házban és Szaturnusz együttállás kerülnek. Vagyis jelződik, hogy főleg a személyzet kerül életveszélyes helyzetbe, hiszen a Bikában a Szaturnusz lesújtja, tönkreteszi a Merkúrt. Ezenkívül ott áll velük szorosan, egy stelliumot alkotva a Vénusz is, mely uralomban van, és szerencsebolygó, ráadásul magának az űrhajónak a diszpozitora (3.h.), de a Szaturnusz azt is lesújtja. Szóval, ez volt az a helyzet, hogy ami tönkremehetett, az tönkre is ment.
A harmadik nap elején, mintegy 320 000 kilométerre a Földtől egy rutinművelet végrehajtásakor baleset történt. A tartályokban levő oxigén és hidrogén méréséhez egy beépített ventilátorral fel kellett keverni a gázt, de a ventilátor motorja zárlatos lett és berobbantotta a nyomás alatt levő tartályt. Az űrhajósok egy darabig nem is tudták mi a probléma, csak annyit jelentettek:
„- Houston, van egy kis problémánk”
A robbanással egy időben az áramellátás is megszűnt. Végül az ablakon kinéző Lovell fejtette meg a hiba okát, gáz szökött tőlük az űrbe. A diagnózis egyértelmű volt: felrobbant az oxigéntartály, amely az áramot termelő üzemanyagcellát is ellátta, ezért nem termelődött áram sem. Mivel az űrhajón minden árammal működött, ez végzetes hibának számított.
Láthatjuk a képletben, hogy mi az az elem, ami teljesen hiányzik ? A Levegő elem! Milyen konkrétan működnek az analógiák, ugye? A Viz elemből és Tűz elemből is elég kevés van a képletben:
Majd le kellett kapcsolni szinte az összes berendezést, mivel az áramfogyasztást minimálisra kellett csökkenteni. Emiatt sötét és hideg lett az űrhajóban. A vízfogyasztást is korlátozni kellett, mert a maradék víz a megmaradt berendezések hűtéséhez kellett
A hyleg (életadó forrás, ellenpontja az életet támadó bolygó (erő), az Anaréta. Az Anaréta megmutathatja, hogy mi a gyenge pontunk, mi az, amivel nagy valószínűséggel küzdeni fogunk, illetőleg mi emészti fel az életerőket.
Vagyis nagy szerencse, hogy ez is távolodó oppozícióban van az űrhajósoktól, hiszen különben nem értek volna épségben haza. Igy viszont a szerencsétlenségek idővel többé-kevésbé "megszelídülnek", azaz kezelhetőek lesznek és nem kell tartani a személyzet teljes pusztulásától.
Főleg mert Szaturnusz általi sújtottság "csak" a bolygók erejét veszi el, de a méltóságukat nem, és mind a Vénusz, a űrhajó megmaradt része jó állapotú volt és kibírta a hazautat, mind a legénység a Merkúr, amely két méltóságban is volt, azaz abszolút hozzáértőek voltak:
A legnagyobb kihívást jelentő probléma pedig akkor következett, amikor az űrhajó kezdett letérni a szabad visszatérés pályájáról és egy pályakorrekciós manőverre lett szükség (ez természetes folyamat volt, a jól működő űrhajókat is időről időre pályakorrekciókkal kellett pályán tartani). Az energiatakarékosság miatt a komputert sem lehetett bekapcsolni, kézi kormányzással és időzítéssel kellett végrehajtani a manővert, ráadásul a holdkomp leszálló hajtóművével, amit teljesen másra terveztek....A manővert tökéletesen hajtották végre.
Na de akkor is! Aki látott dokumentumfilmet vagy Tom Hanks-szal az egész estés játékfilmet az Apolló-13 küldetéséről, tudja, micsoda küzdelem volt, mire visszajutottak a Földre. Mivel az a Mars ami ott kulminál az MC mellett a képlet tetőpontján egy rosszindulatú, kártevő bolygó, ráadásul a Bikában romlásban is van, szóval a legrosszabb arcát mutatja. Amúgy a Mars is jelenthet tüzet vagy robbanást.
A mentőexpedíció első lépéseként vissza kellett terelni az űrhajót a szabad visszatérés pályájára. Ezt a holdkomp hajtóművével tették meg a Holdhoz érkezés előtt....
Később a kabin szén-dioxiddal való telítődése okozott problémát, mivel a holdkomp szűrői nem három ember négy napi igényeire lettek méretezve, ezt egy ideiglenes szűrő kézi összeállításával sikerült áthidalni.
Nézzük meg az arab vagy érzékeny pontokat is
E fentebb említett Mars a diszpozitora a Gyilokpontnak (vagyis a közvetlen életveszélynek), egyben a Szerencsepontnak és Visszavonulás pontjának is (vagyis vissza kellett térniük dolgavégezetlenül):
...a holdraszállás pedig innentől kezdve elképzelhetetlen volt, a fő cél az űrhajósok hazahozatala lett.
Merkúr mint a személyzet jelölője is, egyben a Siker
és a Betegség, baleset pont diszpozitora is, Maga a Betegség baleset pont pedig együttáll a Leszálló holdcsomóponttal. Vagyi sikeresen megúszták az egész kalandot, bár: ...tetézte a bajt, hogy Fred Haise lázas beteg lett, és a másik két űrhajós is kezdett kiszáradni a vízhiány miatt, ami miatt nagyobb volt a hibázás valószínűsége.
Ám szerencsére mindezen nehézségek közepette mindenhol felbukkan a siker vagy szerencse jelzése is, ezért sikerült végül megmenteni a három űrhajóst. Illetve hozzájárul ehhez, hogy a katasztrófa képlettekkel ellentétben (l. Csenobil, hajóbaleset) a 8.háznak (a halál házának) és a IV.háznak (a dolgok végének) szerencsére nem votl különösebb köze egymáshoz. A 8.h.ura ráadásul együttállt a Szerencseponttal, és nem állt a IV.házban, igaz a IV:h.ura az MC-nél volt emelt helyzetben, és félbe is szakította a küldetést, de szerencsére haláleset nélkül.
A mentés kulcsa a földi apparátus mozgósítása és kivételes problémamegoldó képessége volt. Mindenkit berendeltek a problémákon dolgozni úgy a NASA-nál, mint az űrhajót gyártó vállalatoknál, akinek köze volt a tervezéshez, gyártáshoz és nem törődve éjszakával, kimerüléssel mindenki az űrhajósok hazahozatalán dolgozott. Órák alatt születtek olyan eljárások, amelyek korábban hetekig készültek, nem beszélve azokról a műveletekről, amelyek soha nem is léteztek, az adott pillanatban kellett kitalálni őket.
Végül 1970. április 17-én 18:07:41-kor (UTC) szálltak le az Apollo–13 utasai, a körülményekhez képest jó állapotban.
A NASA a „sikeres kudarc” értékeléssel zárta le a küldetést.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése