Sorozatunk utolsó részében a politikai mozgalmak ill. az egyéb szervezetek és szövetségek zászlóit vesszük szemügyre. vajn miről áruélkodnak színeik akár tudatosan akár tuat alatt a mozgalmak és szervezetek céljáűval kapcsolatban?
Számos nemzetközi szervezet rendelkezik a tagok, tagállamok egységét kifejező saját zászlóval.
Ebből a legismertebb, pl. az ENSZ zászlaja. Az Egyesült Nemzetek Szervezetének lobogóján olajágakkal övezett világtérkép látható az Északi sark felől nézve. A nemzetek közti együttműködést előmozdító szervezet a II.vh-t követően 1945-ben jött létre Az olajág értelemszerűen a nemzetek közti béke jelképe.
Az EU zászlaja
NATO zászló
Nemzetközi Vöröskereszt és Vörös Félhold mozgalom
Olimpiai zászló
A legismertebb sportzászló az olimpiai játékok lobogója, amelyet 1913-ban tervezett Pierre de Coubertin báró, a modern olimpiai eszme elindítója. A zászlón fehér alapon az olimpiai jelkép, az egymásba fonódó öt karika látható.
Nyilvánosan először Párizsban vonták fel, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság megalakulásának huszadik évfordulóján. Először az 1920-as olimpián használták Antwerpenben.
A megnyitó ceremónián felvonják a nagyméretű lobogót, amely a játékok végéig a helyén marad. Az atléták az olimpiai zászló sarkát fogva teszik le esküjüket, és a nyitó- és záróünnepségen különféle zászlók kapnak szerepet.
Pierre de Coubertin a zászlót így mutatta be: „Az olimpiai zászló […] fehér háttér öt összefonódó karikával a közepén: kék, sárga, fekete, zöld és piros […] Ez az ábrázolás szimbolikus; Az öt kontinenst jelképezi, akiket az olimpiai eszme egyesített, amíg a hat szín azokból áll össze, melyek minden nemzeti zászlón megjelennek jelen korunkban.”
Az Olimpiai Bizottság állásfoglalása szerint a földrészek és a karikák nincsenek egymáshoz egyenként hozzárendelve. Az öt karika együttesen képviseli azt az öt földrészt, amelyik részt vesz a játékokon. Észak- és Dél-Amerikát egybeszámítják, míg Eurázsiát Európára és Ázsiára bontva; Antarktisz pedig nincs köztük. A hivatalos kézikönyv egy darabig a kék karikát (Jupiter) Európához , a sárgát (nap) Ázsiához, a feketét (Afrikához) Afrikához, a zöldet (Vénusz) Ausztráliához és a pirosat (Mars) pedig az amerikai kontinenshez rendelte, de mivel nem találták kellően megalapozottnak, hogy ez a hozzárendelés Pierre de Coubertin báró eredeti elgondolásának felel meg, 1951-ben elvetették.
Afrikai Unió
Egy olyan egységszervezet, melynek 2017 óta tagja az összes afrikai ország Zászlaján a kontinens körvonala láthat, amit 55 az egyes tagországaikat szimbolizáló aranyszinű csillag övez.
A zászló kifejezetten sötétzöldje már inkább a Neptunusz felé hajlik = homály, illúziók, csalódások, előtérben álló konkrét dolgok feloldása, ködösítés, tudattalan
Az arany csillagok és fehér sugarak pedig Nap és Hold analógiákat közvetítenek:
Nap = hatalom, tekintély, csillogás, életerő, vitalitás, aktivitás, teremtés, alkotás
Hold = anyaság, gondoskodás, változékonyság, lélek, érzések, befogadás
Szocialista /kommunista zászlók
A szocialisták az Európán 1848-ban végigsöprő forradalmak idején tették meg a vörös zászlót a munkáshatalom szimbólumává, amely később baloldali politikai mozgalmak jelképévé vált. különböző változatai a 20.század folyamán számos kommunista ország zászlaján feltűntek
Fasiszta zászló
Melegbüszkeség
A szivárványzászló az 1970-es évek óta jelképezi a homo-bi-és transzneműek jogaiért küzdő melegbüszkeség mozgalmat. Az először Kaliforniában használt zászlót Gilbert Baker san-francisco-i művész tervezte.a vörössel (Mars) kezdődő 6 szin a szivárvány sorrendjéhez igazodik.
Érdekes módon, ahhoz képest, hogy 7 színből áll, csak 4 bolygó analógiát mozgósít:
vörös - Mars = férfiasság, harc, vér, háború, energia, impulzus
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése