Oldalak

Lammas / Lughnasadh

 

A nyári napok melegek, a mezők pedig körös-körül aranyszínűek.  A nyári napforduló és az őszi napéjegyenlőség között félúton a Nap már fogy, és az éjszakák egyre rövidebbek.  Érezzük, hogy közeleg az ősz, és a fák levelei éppen elkezdenek hullani. 


 Ahogy sétálunk az otthonunk körüli dombokon, az aranyszínű szénabálák emlékeztetnek bennünket, hogy elértük Lammas-t.  Ahogy a zöld arannyá változik, a gyümölcs megédesedik, és megkezdődik a betakarítás ideje.  Ideje megünnepelni a betakarítást és  mindent az életedben, amit kincsnek tartasz.


Az év körforgásában nyolc kiemelt kelta ünnep van: a Lammas vagy más néven Lughnasad a nyár és az ősz határvonala. A Lammas az aratás kezdete és az új kenyér megszentelésének az ünnepe, ezt a hagyományt vette át később a katolikus egyház is.


A XII. századig ezen a napon két hétig tartó ünnepségsorozat vette kezdetét. A közösségi szellemet, az összetartozást ápolták ezzel: vásárokat, mesterségbeli megmérettetéseket, versenyeket és játékokat rendeztek, üzleti kapcsolatokat ápoltak, sőt a forgatagban az egyedülállók társat is kerestek. A betakarított termésekből hatalmas lakomák készültek és asztalra kerültek az új búzából frissen sütött cipók. A nyarat, a bőséget élvezték ki ezen az ünnepen, de a csúcspontban mindig ott van egy csipetnyi búcsúzás, az elmúlás ígérete, így különböző szertartásokkal és mágiákkal már az újjászületésre készültek.



A keltáknál a Lammas legfőbb istensége Lug volt. Jankovich Marcell a Jelkép-kalendáriumban így ír róla: "A Lug név kapcsolatban állhat a latin lux = „fény”, lucus = „szent berek”, lugeo = „gyászolok” szavakkal, külön-külön és együtt. Van, aki a sumer lug = „fiú” szóból származtatja, de tagadhatatlanul összefügg a germán tűzisten, Loki (Loge) nevével. Lugot Llew Llaw Gyffesszel, a „Biztoskezű Oroszlánnal” is azonosítják, aki a régi briteknek amolyan Héraklész-féle istene volt. Llew „oroszlánt” jelent (l. latin leo, angol lion), s ez a jelző Lugot is megillette. ... „Sokoldalúnak” is nevezték, mivel ács, kovács, harcos, hárfás, költő, történész és mágus volt egy személyben. Annak alapján, amit tudunk róla, Triptolémosz ír megfelelőjének tűnik: neki is vannak napisteni, marsi, szaturnuszi és merkúri tulajdonságai. A hagyomány szerint augusztus 1-jén halt meg, az időpont még a gabona-, illetve kenyéristenek vonásaival is megajándékozza." A természeti népek a ciklusok szerint éltek és tisztelték az ellentétek misztériumát. A legnagyobb nyári bőségben felismerték a tél szűkösségét, a sötétségben a fény születését köszöntötték.

A görög mitológiában Hádész ezen a napon ragadta magával Korét, akit anyja, Démétér, a gabonaistennő a Mabon ünnepével, kezd el keresni és gyászolni. Az Alvilág istene a fiatal lányt az asszonyává teszi, kinek neve ettől kezdve Perszephóné lesz. A kelta népek hagyományában is megjelent egy különös házassági szokás, amit Taillte-menyegzőnek neveztek. Ez afféle próbaházasság volt, ami egy évre szólt, és a következő Lammas alkalmával a jegyespár dönthetett róla, hogy közös megegyezéssel búcsút vesznek egymástól vagy pedig kapcsolatukat egy életre szólóan érvényesítik.



Az évkeréken három aratással kapcsolatos ünnep szerepel. Lughnasadh ezek közül az első , a tűzünnepek közül pedig a harmadik. Az aratás hatalmas ünnep és boldogság. A jó terméstől függött, hogy a középkori emberek túlélték- e telet. A jó termés bőséget hozott egész évre.

 Lughnasadh idején gondolkodjunk el azon , hogy mi mindent tesz értünk a természet. A kelta kalendárium szerint a lughnasadh az ősz kezdetét jelöli , ugyanis a nap palok innentől kezdve már rövidülnek . Az ünnep neve a kelta isten , Lugh , és az ógall násad szóból ered , jelentése „ összehívás " . Ezt a boszorkány szombatot lammasnak is hívjuk , ami az óangol half szóból ered , amelynek jelentése „ cipó " vagy „ cipómise " , azaz kenyérszentelés .



A Lughnasadh megfelelései 

SZÍNEK A sárga, az arany, a piros és a burgundi, utalva az aranyló búzamezőkre, a bogyós gyümölcsökre és a nap melegére. 



GABONÁK Lughnasadh idején a gabonákat ünnepeljük a búzától kezdve az árpán át a zabig, amiknek köszönhetően az emberek és a háziállatok túlélhették a telet . A gabona az anyatermészet bőkezűségét szimbolizálja, amely saját magából ad nekünk , hogy életben maradjunk. 



NAPRAFORGÓ A kerek és sárga napraforgó az aranyló napkorongot, míg a magjai a föld termékenységét szimbolizálják.



MÁGIA Tökételes pillanat arra, hogy varázslatunkkal fokozzuk az év hátralévő részében végzendő munka eredményességét. A hagyomány szerint - az egészség és a bőség érdekében - megáldják a párokat, a csecsemőket és az otthonokat.



ÉTELEK Fontos szerepet kapnak a gabonákból készült ételek, főleg a kenyérfélék , de süthetsz süteményeket is, vagy fogyaszthatsz szezonális zöldségeket és gyümölcsöket.





További ünnepek az évben:

Imbolc - 02.02. a lángra lobbantás ünnepe

Ostara - 03.20. az ébredő természet ünnepe

Beltane – 05.01. a virágba borulás ünnepe

Litha - 06.21. az isteni nász ünnepe

Mabon - 09.22.  a bőség ünnepe

Samhain - 11.01. az alvilág ünnepe

Yule - 12.21. a fény születésének ünnepe.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése